• 26 April 2024

Założenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej

Wielu młodych Polaków marzy o pracy na własny rachunek. Na początku wystarczy pomysł na tego typu działalność, a założenie własnej firmy nie jest takie trudne. Problemy mogą pojawić się później, szczególnie jeśli chodzi o finanse.

Rejestracja i jej koszty

Zanim zdecydujemy się na założenie własnej firmy, powinniśmy przemyśleć jaką formę prawną wybrać. To od tego zależą koszty rejestracji i funkcjonowania naszego przedsiębiorstwa. Najprostsza w założeniu i prowadzeniu jest jednoosobowa działalność gospodarcza oraz spółka cywilna, gdyż ich proces rejestracji jest bezpłatny. Spółka z o.o. ma dość niski kapitał początkowy wysokości 5 000 zł. Ponadto, jak sama nazwa wskazuje, ma tutaj miejsce ograniczenie odpowiedzialności zobowiązań, za które odpowiada sama firma, a nie jej wspólnicy. W pozostałych formach prowadzenia działalności należy liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Opłaty administracyjno-skarbowe

Podatki, składki na ubezpieczenia społeczne (ZUS) oraz, w niektórych przypadkach, wpłaty na PFRON to koszty, które niestety bardzo obciążają przedsiębiorców. Potrafią nawet skutecznie odstraszyć od założenia swojego biznesu. Każda firma musi rozliczać się ze swej działalności, tu do wyboru mamy cztery formy opodatkowania: podatek PIT, podatek CIT, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz kartę podatkową. Każda forma opodatkowania ma swoje plusy i minusy. Sami musimy zdecydować, która będzie dla nas najkorzystniejsza.

https://www.finanslandia.pl/

Bieżące wydatki prowadzenia firmy

Tego typu koszty zależą od rodzaju prowadzonej przez nas działalności. Tu możemy wliczyć wydatki na: wynajem bądź kupno lokalu, zakupu sprzętu, zakup licencji, koszty księgowości itd. W niektórych przypadkach nakłady początkowe mogą być znaczne np. w działalności produkcyjnej, gdzie potrzebny jest zakup dużej ilości maszyn. Zatrudnieni pracownicy również wliczają się w koszty, lecz dzięki ich zatrudnieniu nasza firma może zarabiać.

Podsumowanie

Niezależnie od formy prowadzenia działalności musimy przygotować się na wiele wydatków, których nie możemy przewidzieć. Jednak cytując jedno ze znanych powiedzeń: „Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana”