• 19 June 2024

Konopie w budownictwie?

Naturalne materiały budowlane są coraz bardziej popularne. Budujemy domy biorąc pod uwagę nie tylko wytrzymałość i jakość wybieranych materiałów, ale także ich naturalne pochodzenie.

Ekologia ma ogromny wpływ na obecne standardy budowlane – okazuje się, że między innymi konopie mogą być wykorzystywanie w branży budowlanej, chociaż dla wielu osób konopne włókna nie prezentują zbyt dużej wartości – to bardzo mylne podejście!

Beton z konopi – to możliwe!

Naturalne materiały budowlane powoli wypierają chemię i komponenty, które mogą negatywnie wpływać na otoczenie osób użytkujących pomieszczenia. Hempcrete to materiał nazywany betonem z konopi. Jest nawet do siedmiu razy mocniejszy od zwykłego betonu, lepiej izoluje i zabezpiecza przed utratą ciepła. Co ważne, beton konopny jest niepalny oraz odporny na rozwój zarodników pleśni i grzybów. Nawet po wyburzeniu budynku, beton konopny nadaje się do ponownego wykorzystania i z powodzeniem można go zastosować…jako nawóz!

Konopie w budownictwie?

Jak powstaje beton konopny?

Beton z konopi jest w pełni ekologicznym materiałem budowlanym. Hempcrete powstaje w wyniku zmieszania w odpowiednich proporcjach paździerza konopnego, wapna oraz niewielkiej ilości piasku i cementu. W Polsce beton z konopi nie jest jeszcze szeroko rozpowszechniony, jednak budynki wnoszone dzięki temu materiałowi pojawiają się coraz częściej. Niesie to korzyść nie tylko dla samych użytkowników domu, ale także dla środowiska naturalnego, dlatego domy wznoszone z Hempcrete z pewnością jeszcze zyskają na popularności.