• 19 June 2024

Jak zostać rentierem?

Jak wyobrażasz sobie swoją emeryturę? Myśląc o niej czujesz spokój czy strach o swoją przyszłość. Stan zakładu ubezpieczeń społecznych nie napawa optymizmem. Instytucja ta jest niewypłacalna, opiera się na nieaktualnych trendach, przez co jej wiarygodność jest raczej niska.

Twoja alternatywa

Aby cieszyć się spokojną i godną starością, w trakcie której będziesz miał środki do realizowania swoich marzeń i pasji musisz już teraz zacząć gromadzić kapitał. To, co odprowadzasz w ramach obowiązkowych składek może wystarczyć do przeżycia, ale przecież nie chcesz po prostu przeżyć swojej starości.

Wczesna emerytura

Jako, że średnia długość życia ludzi wydłuża się, również wiek emerytalny będzie konsekwentnie wydłużany. Co jednak, jeśli powiem Ci, że sam możesz zadecydować o tym, kiedy skończysz swoją karierę zawodową i przejdziesz na emeryturę?

Kluczem do tego jest odłożenie prywatnego kapitału, który wystarczy Ci na Twoje lata starości. Taki kapitał, konsekwentnie odkładany po kilkudziesięciu latach potrafi urosnąć do okrągłej sumy równej nawet milionowi złotych. Aby jednak do tego doszło, każdego miesiąca należy odkładać odpowiednią ilość gotówki.

Jak zostać rentierem?

Mądre inwestowanie

Gotówki tej nie możesz jednak chować do skarpety. Pieniądze trzeba konsekwentnie pomnażać, by zabezpieczyć się przed inflacją, czyli spadkiem wartości pieniądza.

Często po czterdziestu, lub nawet dwudziestu latach suma odłożonych pieniędzy jest tak duża, że dalej pracują one już same, a ty możesz cieszyć się odsetkami wpadającymi na twoje konto.