• 27 April 2024

Krótka historia żarówek LED

żarówki led

LED-y wciąż są uznawane za rozwiązanie nowoczesne, mimo że powstały już ponad 30 lat temu. Dzisiaj wykorzystywane są w wielu dziedzinach życia. Technologia ledowa rozwija się bowiem błyskawicznie. Na przestrzeni kilku ostatnich lat poprawiono skuteczność świetlną białych LED-ów do niemal 130 lm/W. Jednak technologia oparta na zjawisku elektroluminescencji nie osiągnęła jeszcze swojego maksimum.

Początki żarówek LED

Jaka jest historia żarówki Led? Samo światło ledowe pochodzi od wspomnianego już zjawiska elektroluminescencji odkrytego w rok 1907 przez Brytyjczyka Henry’ego Rounda. Natomiast za samo stworzenie LED-a odpowiedzialny jest Oleg Losev. Musiały jednak minąć lata zanim ktoś znalazł dla niego praktyczne zastosowanie. Był to Rubin Braunstein, który w roku 1955 wyemitował z arsenku galu wyemitował podczerwień. Niemniej dzisiejsze żarówki led pojawiły się zdecydowanie później.

żarówki led

W roku 1972 George Craford skonstruował pierwszą diodę, która przypominała właściwościami żarówki LED znane dzisiaj. Żółta dioda świeciła dziesięć razy mocniej niż odkryta wcześniej dioda czerwona. Na przestrzeni kolejnych lat technologia ta była rozwijana, chociaż uchodziła za kosztowną. Oficjalnie uważa się, że z pierwszymi żarówkami led mieliśmy do czynienia w 1989 roku, jednak technologicznie były one jeszcze bardzo prymitywne. Prawdziwy przełom nastąpił dopiero w XXI wieku za sprawą wynalezienia diody niebieskiej. W roku 2014 Isamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura dostali za to Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. To dzięki temu odkryciu stworzono wydajne i energooszczędne źródła światła ledowego.

Żarówki LED dla każdego

Ważną datą dla żarówek led był rok 2009. Wówczas to na rynku na szerszą skalę zaczęły pojawiać się nie tylko klasyczne żarówki, ale i ich energooszczędne zamienniki. Sprzyjała temu zresztą polityka UE, która zaczęła dążyć do wycofania z rynku żarówek tradycyjnych, energochłonnych na rzecz energooszczędnych źródeł światła.

To właśnie w tym czasie w sklepach pojawiły się na szeroką skalę lampy oparte na nowoczesnej i energooszczędnej technologii LED. Mają one ogromne możliwości w zakresie oświetlania wnętrz i przestrzeni publicznej. Nic dziwnego, że szybko stały się bardzo popularne. Diody LED oferują m.in. znacznie dłuższy czas pracy niż żarówki klasyczne. Cechują się żywotnością na poziomie od 30 do 100 tysięcy godzin. Są poza tym bardzo wytrzymałe, odporne na wilgoć czy uszkodzenia natury mechanicznej. Dodatkowo zapewniają szerokie spektrum światła widzianego, co przekłada się na znacznie lepsze parametry oddawania barw obserwowanych przedmiotów. Eksperci są jednak zdania, że w przypadku technologii LED naukowcy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.