• 24 May 2024

Co to jest wyłącznik zmierzchowy i jak działa?

wyłącznik zmierzchowy

Dzisiaj zarządzanie systemami oświetleniowymi odbywa się przy użyciu różnych rozwiązań. Jednym z nich jest cyfrowy wyłącznik zmierzchowy. Wykorzystuje się go w rozmaitych systemach. Do czego służy tego typu sprzęt i co cechuje urządzenia wysokiej jakości, które warto polecić?

Czym jest wyłącznik zmierzchowy?

Urządzenie określane jako wyłącznik zmierzchowy, służy do pomiaru natężenia światła, w celu podjęcia decyzji o włączeniu lub wyłączeniu oświetlenia. Przeważnie sprzęt składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to część pomiarowa, odpowiadająca za określenie aktualnego natężenia oświetlenia. Jednak aby mogła ona zadziałać, niezbędna jest również czujka. Zwykle działa ona w oparciu o przetwornik światło-częstotliwość. Wyłącznik zmierzchowy może sterować oświetleniem zakładów produkcyjnych i hal przemysłowych oraz oświetleniem ulicznym. Efektywne wykorzystanie wyłącznika zmierzchowego wymaga wcześniejszego ustawienia parametrów natężenia, przy których urządzenie ma wysyłać sygnał włączenia lub wyłączenia oświetlenia.

Dobry wyłącznik zmierzchowy, czyli jaki?

Obecnie na rynku dostępnych jest dosyć sporo wyłączników zmierzchowych. Ich produkcją zajmują się różnorodne firmy. Co wyróżnia dobre urządzenie tego typu? Najważniejsze kwestie, to:

  • precyzja pomiaru,
  • proste zarządzanie pracą urządzenia,
  • niewrażliwość na chwilowe zaciemnienie lub zasłonięcie czujki.

Precyzja pomiaru jest niezbędna, aby efektywność pracy sprzętu była wysoka. Kolejnym istotnym czynnikiem jest na pewno intuicyjne zarządzanie pracą urządzenia. Chodzi o to, aby ustawienie odpowiednich progów reakcji sprzętu nie sprawiało nikomu kłopotów. Warto również brać pod uwagę wrażliwość urządzenia na chwilowe zaciemnienie. Może na przykład dojść do sytuacji, w której zupełnie przypadkowo czujnik zostanie zasłonięty, mimo że w całym pomieszczeniu lub też na ulicy jest aktualnie jasno. Dobre urządzenie w takiej sytuacji po prostu nie zareaguje i nie dojdzie do włączenia oświetlenia.