• 9 September 2024

Psychologia zwierząt – jak zostać specjalistą w tej dziedzinie?

psychologia zwierząt

Wśród nas jest wielu miłośników zwierząt. Te są naszymi towarzyszami, przyjaciółmi, członkami rodzin. Pełnią również ważne role jako opiekunowie osób potrzebujących. Stykamy się z nimi w  służbach cywilnych. Choć deklarujemy nasze przywiązanie do nich, nie zawsze potrafimy o nie właściwie zadbać. Kluczem do tego jest behawioryzm zwierząt, który można zgłębić w ramach studiów podyplomowych.

Dlaczego behawioryzm zwierząt jest tak ważny?

Główny problem w wychowywaniu czy szkoleniu zwierząt towarzyszących polega na tym, że projektujemy na nie nasze ludzkie zachowania. Nie rozumiemy w pełni ich potrzeb, instynktów, źródeł konkretnych reakcji. Zwierzęta nie postępują jak ludzie. I to właśnie uświadamia nam behawiorystyka zwierząt. Ta nauka pozwala na poznanie zwierząt takimi, jakimi są, a nie takimi, jakimi chcielibyśmy jest widzieć. Dopiero wtedy można rozwiązywać konkretne trudności, które pojawiają się w kontakcie z naszymi pupilami.

psychologia zwierząt

Behawiorystyka zwierząt – studia dające narzędzia i wiedzę

Liczba zwierząt towarzyszących człowiekowi powiększa się z roku na rok. Są to zarówno te duże zwierzęta – koty, psy, jak i małe – gryzonie, zajęczaki, ptaki. W tej grupie szczególnie koty i psy wymagają właściwej opieki. I jednocześnie w kontakcie z tymi zwierzętami potrzebujemy jak najwięcej ugruntowanej wiedzy, by dobrze nam się współżyło. Behawiorystyka zwierząt – studia podyplomowe – to kierunek, który kształci specjalistów w tym obszarze.

Behawiorysta zwierząt – zacznij od studiów

Jako behawiorysta zwierząt zdobędziesz wiedzę i kompetencje, które pozwolą na szkolenie psów i kotów metodami pozytywnych wzmocnień. Będziesz również potrafił we właściwy sposób zdiagnozować problemy będące źródłem różnych, w tym niepożądanych zachowań. Nauczysz się jak je eliminować. Pomożesz właścicielom tych zwierząt budować z nimi pozytywne relacje.

Więcej niż psychologia zwierząt

Kierunek behawiorystyka zwierząt towarzyszących to nie tylko psychologia zwierząt. Studia pozwalają również na zdobycie kompetencji i wiedzy w obszarze prowadzenia hodowli rasowych psów i kotów, ich udziału w wystawach. Przygotowują także do pełnienia roli doradcy w zakresie wyboru odpowiedniej rasy zwierzęcia. Dają merytoryczne podstawy osobom, które zajmują się kompleksową opieką i wychowaniem psów oraz kotów.