• 24 April 2024

Nakładki prostujące zęby

Ortodonta Warszawa

Prostowanie zębów za pomocą nakładek to jeden z najłatwiejszych i najbardziej komfortowych sposobów na poprawę wyglądu swojego uśmiechu. Jeśli zależy ci na wyprostowaniu zgryzu, ale nie masz ochoty na noszenie aparatu stałego – to rozwiązanie jest wręcz stworzone dla ciebie!

Nakładki prostujące zęby – jak działają?

Ortodoncja jest dziedziną, która stale się rozwija, proponując coraz to nowsze i bardziej atrakcyjne sposoby na poprawę wyglądu uzębienia. Nakładki prostujące zęby to tzw. alignery, czyli ruchome aparaty w formie wygodnych nakładek. Są one wykonane z elastycznego, przezroczystego tworzywa, a tym samym nie mają w sobie części metalowych, takich jak druty, wsporniki czy ligatury. Nie zachodzi żadne ryzyko uszkodzenia powierzchni zębów, a samo leczenie jest nieinwazyjne i bardzo komfortowe. Cały proces rozpoczyna się od konsultacji ortodontycznej, podczas której lekarz dobiera sposób leczenia oraz liczbę jego etapów. Następnie przy użyciu specjalistycznego oprogramowania można zaprojektować nakładki do prostowania zębów. Pacjent otrzymuje kilka zestawów nakładek, które nosi przez określony czas – zwykle jest to ok. 7 dni na sztukę.

Ortodonta Warszawa

Nakładki prostujące zęby a aparat stały

Dlaczego nakładki są tak polecaną metodą prostowania zębów? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że w przeciwieństwie do aparatu stałego, nie są one trwale przymocowane do uzębienia. Dzięki temu pacjent nie ma problemu z ich zdjęciem przed ważnym wydarzeniem, np. spotkaniem czy imprezą. Są także bardzo delikatne w działaniu, w związku z czym prostowanie zębów odbywa się bezboleśnie. Jednocześnie nakładki wykazują taką samą skuteczność jak aparat, choć są od niego znacznie wygodniejsze.

Prostowanie zębów nakładkami – zalety

Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest jego estetyka. Nakładki są niemal niewidoczne, a także w każdej chwili można je zdjąć, co ułatwia m.in. codzienną higienę. Materiał, z którego są wykonywane, jest biokompatybilny i termoplastyczny. Oprócz tego należy zaznaczyć, że koszty całego leczenia są rozłożone w czasie – możemy płacić stopniowo za kolejne nakładki, a nie od razu za całość, jak ma to miejsce w przypadku aparatów stałych.

Artykuł powstał dzięki pomocy i wiedzy specjalistów z kliniki stomatologicznej w Warszawie.