• 19 April 2024

Jak stworzyć bezpieczne hasło?

Zachowanie bezpieczeństwa w sieci wiąże się z wieloma czynnikami na nie wpływającymi. Jednym z najważniejszych z nich jest używanie odpowiednio silnego hasła.

Zasady silnego hasła

Istnieje kilka podstawowych przykazań, dotyczących stworzenia dobrego hasła.
Po pierwsze – długość znaków. Im hasło jest dłuższe, tym jest również trudniejsze do rozszyfrowania. Wiele stron internetowych wymaga od użytkowników minimum 8 znaków w haśle, jednak wciąż jest to dość mało. Warto ułożyć hasło złożone z co najmniej 15 znaków i więcej.
Po drugie – róznorodność znaków. Tak samo jak w przypadku długości znaków, strony internetowe często proszą o użycie np. co najmniej jednej cyfry i dużej litery. Jednak klawiatura posiada o wiele więcej możliwości jeżeli chodzi o znaki specjalne. Wszelkie nawiasy, kropki, kreski, tylda, gwiazda, dolar – nie można o nich zapominać. Jeżeli chodzi o używanie cyfr to jak najbardziej, można ich użyć więcej niż jedną, ale trzeba pamiętać żeby nie stawiać cyfr na początku hasła, dlatego że takie ustawienie znaków jest łatwiejsze do złamania.
Po trzecie – unikatowość słów. Ludzie mają tendencje do używania całych wyrazów w hasłach np. kwiatek321. Jest to bardzo niepoprawne. Silne hasło nie powinno przypominać żadnego istniejącego słowa.
I po czwarte – hasło nie powinno być nigdzie zapisane.

Jak stworzyć bezpieczne hasło?

Brzmi skomplikowanie? Jak stworzyć odpowiednie hasło, gwarantujące bezpieczeństwo w sieci?

Skoro hasło nie powinno być nigdzie zapisane, to jak je zapamiętać przy tak wygórowanych wymaganiach? Najlepiej jest stworzyć je na podstawie skojarzeń charakterystycznych tylko dla Ciebie. Dobrym przykładem jest początek wierszyka „Murzynek Bambo”. To tylko przykład, każdy powinien wymyślić swoje indywidualne skojarzenia z różnymi rzeczami. Oto jak można przerobić taki wierszyk na hasło:
Murzynek Bambo w Afryce mieszka, czarną ma skórę ten nasz koleżka. Uczy się pilnie przez całe ranki Ze swej murzyńskiej pierwszej czytanki.
Pierwsze dwa słowa zamieniamy na literki: mB, Afrykę na znak specjalny kojarzący się z literą „a”, czyli małpę: @ i znów literka zbitka liter, które oznaczają początki wyrazów „mCmSTnkUs”. Następnie występują dwa wyrazy, rozpoczynające się na literkę „p” co zapisać można jako „2p”, dalej „cRZsm”, słowo „pierwszej” naturalnie można zastąpić cyfrą 1 i na końcu postawić C. Tak oto powstało silne hasło wyglądające tak: mB@mCmSTnkUs2pcRZsm1C.

Bezpieczeństwo w sieci jest bardzo ważne z uwagi na to, że coraz więcej ważnych rzeczy wykonuje się za pomocą komputera i internetu. Dbanie o to bezpieczeństwo powinno leżeć w interesie każdego użytkownika bo przecież chodzi o dane i często pieniądze każdego z nas.