• 28 March 2024

Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Ciepło w domu to jeden z niezbędnych warunków do komfortowego mieszkania. A jeśli tak, to warto zauważyć, że w zdecydowanej większości domów w Polsce ciepło to pochodzi z grzejników, w których nośnikiem ciepła jest woda.

Grzejniki występujące w polskich domach można w zasadzie podzielić na dwie główne kategorie – starsze, żeberkowe, typu żeliwnego – ciężkie, o bardzo dużej pojemności wodnej, wolno się rozgrzewające i równie wolno stygnące oraz nowsze, stalowo-płytowe lub aluminiowo-żeberkowe, o wiele lżejsze od żeliwnych, o małej pojemności wodnej, szybko się nagrzewające i równie szybko stygnące.

Bez względu jednak na rodzaj zastosowanych w danym mieszkaniu grzejników pewne jest jedno – każdemu grzejnikowi zdarza się czasem przestać działać, czemu najczęściej winne jest jego zapowietrzenie. Zapowietrzenie z kolei jest zjawiskiem, w którym wewnątrz grzejnika w miejsce wody, będącej nośnikiem ciepła, pojawia się pewna ilość powietrza, które osłabia ciśnienie wody i w zdecydowany sposób hamuje lub całkowicie wstrzymuje przepływ wody. Wskutek tego grzejnik, mimo wysokiej temperatury pieca, nagrzewa się w niewielkim stopniu lub jest nawet całkowicie zimny.

Poradzenie sobie z tym problemem jest jednak banalnie proste i – co szczególnie istotne – poradzi sobie z nim nawet osoba, która nie ma jakichkolwiek zdolności technicznych. Wszystkie grzejniki powinny być bowiem wyposażone w zawory do odpowietrzania, czyli specjalne, mini-urządzenia hydrauliczne do usuwania powietrza z wnętrza kaloryferów.

Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Nowsze grzejniki posiadają zawory do odpowietrzania już w standardzie i najczęściej montowane są jeszcze w zakładzie produkcyjnym. Starsze grzejniki z kolei nie posiadały pierwotnie takich zaworów, jednakże z biegiem lat producenci osprzętu do ogrzewania zauważyli ten brak i zaczęli oferować specjalne przejściówki, które umożliwiają wkręcenie zaworów odpowietrzających.

Sama zasada działania zaworu jest banalna – stopniowo odkręcając przy użyciu śrubokręta lub specjalnego kluczyka pokrętło zaworu otwiera się jego przepływ, przez który powietrze z wnętrza grzejnika jest wypychane przez ciśnienie wytwarzane przez wodę. Objawem wciąż wypychanego powietrza jest charakterystyczne syczenie. W chwili, gdy zamiast powietrza z zaworu zaczyna tryskać strużka wody, należy wkręcić pokrętło do końca. Grzejnik jest wtedy odpowietrzony, a zadanie wykonane.