• 13 April 2024

Zdrowa postawa w miejscu pracy

klękosiad

Często mówi się, że „siedzenie to nowe palenie”. Rzeczywiście, siedzący tryb życia bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie, powodując między innymi wady postawy, bóle mięśni oraz kręgosłupa. Czy da się zapobiec tym dolegliwościom? Jak przygotować miejsce pracy, by było jak najbardziej ergonomiczne?

Ergonomiczne biurko

Jedną z najważniejszych rzeczy wpływających na zdrową postawę w miejscu pracy jest odpowiednie biurko. Świetnie sprawdzają się te regulowane, wyposażone w możliwość dostosowania wysokości oraz kąta nachylenia blatu. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest stanowisko pracy sit to stand, które pozwala na wykonywanie części zadań na stojąco. Dzięki zastosowaniu tego urządzenia w ogromnym stopniu niwelujemy dolegliwości zdrowotne wynikające z siedzącego trybu życia. Jak pokazują badania, to nie jedyna korzyść, jaką możemy osiągnąć – oprócz tego pozycja stojąca w biurze pozytywnie wpływa na efektywność podczas realizowania obowiązków zawodowych.

Zdrowa postawa podczas siedzenia

Jeśli już chcemy lub musimy pracować przede wszystkim na siedząco, musimy zadbać o jak najlepsze krzesło lub fotel. Nowoczesne meble przeznaczone do tego celu wymuszają przyjmowanie prawidłowej postawy i zapobiegają schorzeniom kręgosłupa. Podczas godzin spędzonych za biurkiem przydaje się także podnóżek, który zapobiega puchnięciu nóg i pozytywnie wpływa na krążenie.

Na uwagę zasługuje również klękosiad, zwany także klęcznikiem biurowym. Podczas siedzenia na tym niezwykłym, ergonomicznym akcesorium, przesuwamy środek ciężkości ku przodowi, angażując mięśnie grzbietu i odciążając kręgosłup. Dodatkowo łatwo zmieniamy pozycję, co zapobiega dolegliwościom bólowym szyi, karku, pleców i ramion.

klekosiad-balansujacy-rokko-nature-ciemno-zielony-mayer

Jeśli zaś chwilowo nie możemy pozwolić sobie na taki wydatek, warto sięgnąć po rehabilitacyjną nakładkę na krzesło, podpórkę lędźwiową lub poduszkę korekcyjną, które uczynią nasze krzesło wygodniejszym i zdrowszym dla pleców.

Inne udogodnienia

Do stworzenia w pełni ergonomicznego, zdrowego dla kręgosłupa stanowiska pracy, możemy wykorzystać również inne, przydatne akcesoria i gadżety. Pierwszym i najczęściej wykorzystywanym z nich jest podkładka pod mysz wyposażona w piankowe lub żelowe podparcie nadgarstka. Takie rozwiązanie zmniejsza bolesny nacisk, zapobiegając zespołowi cieśni nadgarstka. Wygodnym wyborem może być także mysz pionowa, która zapewnia komfortowe ułożenie dłoni. Zaś aby pisanie również było mniej problematyczne, warto postawić na szufladę na klawiaturę, dzięki której znajduje się ona na prawidłowej wysokości.