• 14 July 2024

Wybór i zakup filtra powietrza. Zrób to poprawnie

filtry powietrza od Ucando

W każdym samochodzie jest kilka takich elementów wyposażenia, o których mało kto pamięta, jednak ich sprawność okazuje się absolutnie niezbędna. Z pewnością można zaliczyć do tej grupy filtr powietrza, który odpowiada za zapewnienie jednostce napędowej dopływu czystego powietrza.

Filtr standardowy i stożkowy

Większość kierowców korzysta ze standardowych filtrów powietrza. Są to zwykle płaskie, metalowe konstrukcje posiadające specjalne wkłady, które mają za zadanie zatrzymywać zanieczyszczenia. W standardowym filtrze jako czynnik roboczy wykorzystuje się specjalny papier lub też tkaninę. Wkład może przyjmować różne kształty, choć obecnie najczęściej jest to harmonijka. Dzięki takiemu ukształtowaniu wkładu zyskuje on większą powierzchnie, co umożliwia skuteczne wyłapywanie cząsteczek zanieczyszczeń. Co więcej, ich odprowadzanie do komory filtra staje się sprawniejsze. W samochodach osobowych wykorzystuje się filtry suche.

filtry powietrza od Ucando.pl

Istnieją jednak również filtry mokre. Mowa o elementach, których wkłady są nawilżone olejem. Dzięki temu zabiegowi filtr stanowi mniejszy opór dla powietrza, przez co łatwiej przedostaje się ono do silnika. Mokre wkłady stosuje się głównie w filtrach sportowych, przyjmujących kształt stożka. Konstrukcja tego typu również przyczynia się do sprawniejszego przepływu powietrza. Ponadto, filtry stożkowe cechują się wyjątkowo skuteczną filtracją powietrza. W pojazdach sportowych skuteczna filtracja oraz dostarczenie większej ilości powietrza do silnika są szczególnie ważne, ze względu na zwiększone zapotrzebowanie silniejszej jednostki napędowej.

Zakup filtra powietrza

Warto podkreślić, iż kupno filtra to wydatek jedynie kilkudziesięciu złotych. Polecamy filtry powietrza w sklepie Ucando.pl, gdyż jest ich tam bardzo duży wybór. Ponadto, sklep ten uważany jest za solidnego sprzedawcę markowych, wysokiej jakości części do samochodów. Warto pamiętać, iż filtry są przeznaczone do konkretnych modeli pojazdów. Zatem przed dokonaniem zakupu należy sprawdzić, do których samochodów pasuje dany element.

Czas na wymianę filtra

Niestety, zakup filtra powietrza nie jest jednorazowy. Z czasem nawet najwydajniejszy filtr ulegnie bowiem zapchaniu. Tym samym przestanie on być przepuszczalny dla powietrza, co poważnie zaburza funkcjonowanie jednostki napędowej. Niezbędna jest zatem wymiana elementu, zanim zacznie on poważnie szkodzić silnikowi. Jak często jest to konieczne? Należy mieć świadomość, iż przynajmniej do pewnego stopnia zależy to od tego, jakie pokonuje się trasy. Jeżdżąc głównie po utwardzanych drogach, można nieco dłużej zaczekać z wymianą. Niemniej jednak zaleca się, aby wymienić filtr powietrza najpóźniej po przejechaniu około 20 tys. kilometrów.