• 24 May 2024

Woda butelkowana – Jaką wybrać?

woda dla firmy

Wybierając się do sklepu, stajemy przed szeroką gamą wód butelkowanych. Różnią się one rozpuszczonymi składnikami mineralnymi, smakiem oraz oczywiście producentem. Spośród zawartych składników mineralnych znajdują się te niezbędne dla organizmu ludzkiego takie jak wapń, magnez, fosfor, sód i potas. Każdy z tych składników odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie dlatego warto czytać skład wody, jaką chcemy zakupić. Dzięki temu pozyskamy produkt dostosowany do potrzeb organizmu.

Podział wód butelkowanych

Zazwyczaj butelkowane są wody podziemne. Najbardziej czyste pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. Wyróżnia je stały skład mineralny, a dzięki filtracji można usunąć z nich takie składniki jak żelazo czy mangan. Wody butelkowane dzielą się na:

woda dla firmy

Naturalne wody posiadające zróżnicowane zmineralizowanie w tym także wody źródlane jest to około 90% dostępnych wód butelkowanych. Ponadto występują wody stołowe mineralizowane i wody lecznicze.

W wodach butelkowanych występuje również dwutlenek węgla tak zwane wody gazowane. Gaz ten woda nabywa w sposób naturalny lub poprzez nasycenie w trakcie butelkowania. Można wyróżnić 4 stopnie nasycenia wody gazem (nienasycone, niskonasycone, średnionasycone oraz wysoko nasycone) Każdy poziom ma swoje granice początkowe i końcowe. Zazwyczaj informacja o poziomie nasycenia wody występuje na etykiecie.

Naturalnie występujące wody mineralne

Każda woda mineralna posiada specyficzny skład. Decyduje o tym skład mineralny warstw skalnych, głębokość oraz czas przebywania pod ziemią. Wysokomineralizowane i średniomineralizowane wody to najbardziej wartościowe odmiany. Działają one fizjologicznie na organizm i mogą wyrównywać niedobory minerałów. Pełnią więc one znaczącą funkcję profilaktyczno-zdrowotną w sanatoriach. W sklepach można zazwyczaj znaleźć wody niskomineralizowane i średniomineralizowane. Zazwyczaj kupuje się je jako wody dla firm czy też do spożywania codziennego w domostwach. Ich skład nie powinien zaburzyć gospodarki mineralnej organizmu, więc mogą być stosowane przez większość osób.