• 24 May 2024

Szukamy idealnej zabawki edukacyjnej

Zabawa to istotna część życia dziecka. Niestety, dorosłym zdarza się ją bagatelizować, a szkoda ponieważ baczna obserwacja malucha, dużo może powiedzieć uważnym rodzicom o kształtującej się właśnie osobowości.

Samodzielna zabawa dziecka – kiedy?

Ciężko wymagać, aby dwulatek wiedział, jakie są jego ulubione zabawki i sam organizował sobie czas. Takie maluchy dopiero poznają świat i ich preferencje ciągle ewoluują, jednak niektóre z nich mają już własne upodobania. Mogą do nich należeć zabawki sensoryczne czyli takie, które stymulują zmysły lub konstrukcyjne na przykład klocki. Dobrym pomysłem są zabawki, które mają kolorowe wzory geometryczne. Dzięki nim dziecko wcześnie oswaja się z wyglądem koła, kwadratu czy trójkąta. Samodzielna zabawa przy klockach jest sposobem na wyciszenie emocji, a ponieważ rezultat tej zabawy jest widoczny i namacalny daje on dziecku poczucie własnej efektywności.
Z każdym miesiącem malec buduje własną tożsamość i wybiera to, co jest dla niego najbardziej atrakcyjne. Z tych powodów producenci zabawek dbają o to, aby były one kolorowe.

Zabawki edukacyjne

Jakie klocki wybrać?

Niewątpliwą zaletą zabawek konstrukcyjnych jest to, że bardzo rozwijają wyobraźnię oraz inteligencję wizualno – przestrzenną. Niektóre dzieci wprost zatracają się, tworząc drewniane lub plastikowe budowle. Kiedy są jeszcze małe, wzory nie będą zbyt skomplikowane. Im starsze dziecko, tym bardziej potrafi zaskoczyć złożonością swoich wymyślonych konstrukcji.

Warto dobierać zabawki do aktualnego poziomu rozwoju dziecka. Nam rodzicom, zaoszczędzi to rozczarowań, a dzieciom doda pewności siebie i uśmiechu na buzi.