• 14 July 2024

Regulator głośności w wersji elektronicznej

podzespoły elektroniczne kraków

Producenci z branży technologicznej nieustannie prześcigają się w tworzeniu coraz to nowocześniejszych mechanizmów. Wraz z rozwojem elektroniki postępuje jej miniaturyzacja i wysublimowanie funkcjonalne. Dawne komponenty mechaniczne zastępowane są odpowiednikami cyfrowymi.

Stare urządzenie w nowej wersji

Na długiej liście stosowanych dzisiaj urządzeń cyfrowych znajdują się potencjometry. Nie są to wcale nowe elementy, jednak coraz częściej stosuje się ich odmianę cyfrową zgodną z kanonem technologii CMOS. Potencjometr elektroniczny ma przewagę nad jego analogowym poprzednikiem. Przewagę stanowi choćby rozmiar. Ponadto, cyfrowe wersje urządzenia dysponują pamięcią tzw. suwaka i mogą zostać zaprogramowane tak, aby wywoływać jego pozycje w zaplanowanym czasie. Transmisje audio przy wykorzystaniu układów z potencjometrami cyfrowymi brzmią natomiast niezwykle czysto. Elektroniczne przetwarzanie niweluje wszelkie szumy i trzaski, które są niejako wizytówka sprzętów mechanicznych, szczególnie w wersji ekonomicznej.

podzespoły elektroniczne kraków

Cyfrowa nowinka

O dziwo budowa wewnętrzna obu układów jest zbieżna. Cyfrowa nowinka opiera się na szeregowej strukturze rezystorów polikrzemowych. Zakończenia szeregu przypominają dwie skrajne stopki tradycyjnego potencjometru. Środkowa łącząca włączniki odczepów pełni funkcję suwaka. Przy zastosowaniu odpowiedniego software’u, potencjometrem cyfrowym można dyrygować za pomocą dedykowanego oprogramowania. Dla innych zastosowań produkowane są wersje z ręczną nastawą urządzenia. Panele ręcznego sterowania UP-Down mogą wtedy pracować skokowo o zadaną wartość lub w trybie płynnego skanowania zakresu.