• 19 June 2024

Najpopularniejsze krążniki – omówienie

Krążniki tarczowe

Niezależnie od branży, funkcjonowanie większości fabryk i nie tylko opiera się na pracy taśm przenośnikowych. Okazują się one niezbędne również w budownictwie czy górnictwie, jak i w magazynach czy sortowniach. Transport materiałów byłby niemożliwy lub mocno ograniczony bez coraz bardziej zaawansowanych taśm przenośnikowych. Niezbędnymi częściami składowymi taśm przenośnikowych są natomiast krążniki. Przyjrzyjmy się ich najpopularniejszym typom.

Stalowe i uniwersalne – krążniki gładkie

Podstawową grupę krążników stanowią modele tzw. gładkie. Należą one do najpopularniejszych krążników, a wszystko to za sprawą uniwersalności stosowania tych elementów. Powszechnie wykorzystuje się je w fabrykach, jak i w budownictwie, a nawet w górnictwie. Jest to możliwe za sprawą ogromnej wytrzymałości tych elementów. Krążniki stalowe zawdzięczają swoje właściwości głównie materiałom, z których są wykonane. Piasta jest w tym przypadku stalowa, natomiast płaszcz powstaje ze stali lub też jest żeliwny. Do grupy krążników tego typu zalicza się jedynie elementy metalowe.

producent krążników

Hit ostatnich lat – krążniki z piastą z tworzywa sztucznego

W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się krążniki z piastą z tworzywa sztucznego. Wykorzystanie tworzywa sztucznego zamiast stali podczas produkcji piasty pozwala zwykle na pewną oszczędność, która przekłada się na niższe ceny krążników. Jednak to nie koniec zalet elementów z tworzywa sztucznego. Krążniki te są wytrzymałe i zdolne do pracy w trudnych warunkach. Wytrzymują temperaturę rzędu 80 stopni Celsjusza. Warto zaznaczyć, że te wykorzystywane głównie w przemyśle przetwórczym oraz spożywczym krążniki posiadają piasty z tworzywa sztucznego, jednak ich płaszcze są stalowe.

Ogumienie ochronne – krążniki powlekane

Najczęściej są to modele stalowe, jednak ich zewnętrzną warstwę stanowi guma. Głównym zadaniem gumowej powłoki jest ochrona krążnika przed uszkodzeniami. Mowa tutaj zarówno o uszkodzeniach mechanicznych, jak i o ochronie przed zagrożeniem chemicznym czy fizycznym. Wytrzymałość krążników powlekanych zależy przede wszystkim od jakości gumy. Krążniki ogumowane, pod warunkiem zastosowania grubej warstwy gumy wysokiej jakości, mogą być stosowane w niemal każdej branży.

Skuteczne czyszczenie taśmy – krążniki tarczowe

Niezwykle specyficzne krążniki, które odbiegają budową od innych krążników. Standardowy krążnik tarczowy składa się ze stalowej rury oraz nałożonych na nią tarcz wykonanych z tworzywa sztucznego. Rura ze stali zwykle pokryta jest farbą proszkowaną lub cynkiem, co gwarantuje nierdzewność, natomiast tarcze przeważnie wykonane są z poliuretanu. Tym samym krążniki tarczowe cechują się dużą wytrzymałością i mogą być wykorzystywane nawet w trudnych warunkach. Modele tego typu zwykle są montowane w dolnej części taśmy. Są one tam umieszczane, aby umożliwić czyszczenie taśmy, służą również jej podtrzymywaniu.

Kontrola pracy taśmy – krążniki kierunkowe

Krążniki kierunkowe również pełnią specyficzne funkcje, nieco inne niż standardowe krążniki odpowiadające po prostu za ruch taśmy. Zadaniem krążników kierunkowych jest zapobieganie ruchom poprzecznym taśmy. Dlatego też znajdują one zastosowanie w zasadzie w każdej branży. Tym samym czasami niezbędne są krążniki kierunkowe o dużej wytrzymałości, odporne na wysokie temperatury, substancje drażniące, a także uszkodzenia mechaniczne.