• 24 May 2024

Kolory w domu a samopoczucie mieszkańców

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że kolory mogą wpływać na samopoczucie człowieka. Dlatego też bardzo ważne jest tworzenie takiej kolorystyki w domu, aby pozytywnie wpływała na organizm człowieka.

Ciepłe barwy

Ciepłe barwy działają pobudzająco na człowieka. Powinny być umieszczane w pokojach, które służą do nauki, pracy. Ogólnie osoby ospałe, często zmęczone powinny dekorować wnętrza, w których przebywają najczęściej w ciepłe barwy takie, jak żółć, czy też pomarańcz. Aby barwy te nie były drażniące, to warto zainwestować w pastele. Jaskrawa żółć zamiast pobudzić do działania, może drażnić osobę spoglądającą na ścianę, pomalowaną na ten kolor.

Kolory w domu a samopoczucie mieszkańców

Barwy zimne

Barwy zimne z kolei relaksują i wyciszają. W tym przypadku również bardzo ważne jest aby były to pastele, a nie zbyt wyraziste kolory. Zieleń dla przykładu wpływa bardzo uspokajająco i dlatego też często można się z nią spotkać w pomieszczeniach, gdzie pracują psycholodzy, czy psychiatrzy. Barwy zimne powinny być więc umieszczane w pomieszczeniach służących do relaksu, odpoczynku. Dobrze jest je również umieszczać w sypialniach. Ogólnie kolory te są idealne dla osób nadpobudliwych, nerwowych.

Podsumowując można powiedzieć że barwy intensywnie wpływają na samopoczucie człowieka. Ciepłe kolory motywują do działania, otwierają umysł, pobudzają. Z kolei zimne pomagają się wyciszyć, uspokoić, zrelaksować. Dlatego też ważne jest dobieranie poszczególnych barw do pokojów w zależności od ich przeznaczenia i tego, co się będzie w nimi robić.