• 24 May 2024

Jakie żarówki są najlepsze?

Żarówka towarzyszy człowiekowi już od dziewiętnastego stulecia. Nie jest więc to produkt nowy, lecz zadomowiony w otoczeniu ludzkości. W dzisiejszych czasach wręcz trudno jest sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez żarówek. Ten prosty przedmiot powszechnego użytku przez lata, jakie minęły od jego wynalezienia, przeszedł jednak dość spore przeobrażenie.

W początkach swojego istnienia, sięgających czasów Thomasa Alva Edisona, był to produkt luksusowy. Oświetlenie elektryczne dopiero z upływem kolejnych lat zaczęło w większej skali zastępować dotychczasowe źródła domowego światła, takie jak chociażby świeczki, czy też lampy naftowe.

Oświetlenie elektryczn

Warto pamiętać, że pierwsze modele żarówek były urządzeniami dość energochłonnymi, a ponadto bardzo wrażliwymi na uszkodzenia. Z biegiem lat ilość zużywanej energii malała, a przy tym rosła ich jakość. W ostatnich latach pojawiło się kolejne wcielenie tego urządzenia, w postaci żarówek energooszczędnych. Ich podstawowy wyróżnikiem, zgodnym zresztą z nazwą, jest zużywania nawet dziesięciokrotnie mniejszej ilości energii od żarówek tradycyjnych.

Jakie żarówki są najlepsze?

I tutaj należy postawić zasadnicze pytanie – które żarówki są najlepsze? Tradycyjne, z wolframowym żarnikiem, czy też nowoczesne żarówki energooszczędne? Odpowiedź na to pytanie rzecz jasna nie jest oczywista. Tradycjonaliści, z reguły nie lubiący zmian, z pewnością powiedzą, że lepsze są zwykłe żarówki. Zwolennicy postępu i nowych technologii z kolei orzekną, że najlepsze są żarówki energooszczędne.

Żarówki energooszczędne

Osoby oszczędne będą miały z kolei spory dylemat, bowiem zużycie prądu przez żarówki energooszczędne jest znacznie mniejsze, jednakże o wiele większy jest koszt zakupu takich żarówek. Warto zauważyć, że częściowo ten dylemat został rozwiązany przez prawodawstwo Unii Europejskiej, które zakazało powszechnej sprzedaży zwykłych żarówek. Producenci omijają jednakże ten zakaz, dodając na opakowaniu adnotację, iż „żarówki nie nadają się do wykorzystania w domach”.