• 19 June 2024

Jakie ogrzewanie domu wybrać?

Do ogrzewania budynków mieszkalnych inwestorzy szukają rozwiązań, które będą bezawaryjne i pozwolą na ich automatyczną pracę bez konieczności obsługi. Nowe technologie pozwolą na uzyskanie wysokiej sprawności, a co za tym idzie niższych kosztów ogrzewania, jakie generują systemy grzewcze.

Proste w użytkowaniu instalacje gazowe

Jeżeli w obiekcie nie mamy możliwości wydzielenia kotłowni, to jednym z rozwiązań jest kocioł gazowy. Instalacje gazowe posiadają wysoką sprawność spalania gazu. Urządzenia te nie generują zanieczyszczeń i mogą być instalowane nawet wewnątrz pomieszczeń. Systemy kominowe służą w tym wypadku również do doprowadzenia powietrza do komory spalania w kotle gazowym. W przypadku braku sieci gazowej w pobliżu budynku można zamontować instalacje gazowe zasilane ze zbiornika zewnętrznego. Systemy grzewcze oparte na gazie często stosowane są w budownictwie wielorodzinnym.

Jakie ogrzewanie domu wybrać?

Ekologiczne instalacje grzewcze

Współczesne systemy wykorzystujące odnawialne źródła energii bazują na energii słonecznej lub pompach ciepła. Koszty wykonania takich instalacji są wyższe niż pieca gazowego. Pozwalają one jednak a szybki zwrot inwestycji. W obu przypadkach czynnik grzewczy jest podgrzewany i przesyłany do instalacji centralnego ogrzewania. Zaletą takich rozwiązań są niskie koszty użytkowania oraz brak zanieczyszczenia środowiska. Często takie układy potrzebują jednak awaryjnego źródła ciepła, jeżeli temperatura otoczenia będzie bardzo niska. Wymaga to zaplanowania sposobu współpracy różnych urządzeń. Odnawialne źródła energii są alternatywą dla tradycyjnych instalacji, jednak należy dobrze je dopasować do parametrów budynku.