• 14 July 2024

Jak skutecznie wytłumić szumy z wentylacji?

Tłumienie w wentylacji

Właściwie zaprojektowany i wykonany system wentylacji nie powinien być głośny na co dzień. W sytuacji, kiedy generuje dużo hałasu i jest uciążliwy, można podjąć działania, które zmierzają do ograniczenia szumów.

Jak wyciszyć tłumienie w wentylacji – skuteczne i sprawdzone sposoby

Aby skutecznie usunąć hałasy z wentylacji, używa się kanałowych tłumików akustycznych. Powodują one, że przewody instalacji wentylacji mogą znajdować się w takich pomieszczeniach, gdzie konieczna jest właściwa akustyka oraz niski poziom hałasu, np. w sypialni.
Tłumiki są umieszczane są obok źródeł hałasu wentylacyjnego. Jeśli są za niego odpowiedzialne nawiewniki – wówczas należy użyć tłumików wtórych. Są one umieszczane bezpośrednio przed nawiewnikiem (wywiewnikiem) powietrza.

Tłumienie w wentylacji

Istotne jest, by tłumiki były umieszczane nie tylko od jednej strony – tj. tam, gdzie znajduje się instalacja w budynku, ale także tam, gdzie została zlokalizowana wyrzutnia powietrza.

Tłumienie wentylacji w przypadku wentylatorów dachowych

W wentylatorach dachowych mają zastosowanie podstawy tłumiące. Są one, same w sobie, elementami do których mocuje się wentylatory. Co istotne, często, zamiast popularnych tłumików akustycznych, używa się przewodów elastycznych typu flex. Są one umieszczane zazwyczaj tuż przed nawiewnikami lub wywiewnikami. Jest to szczególnie istotne, kiedy źródła hałasu to np. silnie przymknięte przepustnice.

Oprócz wskazanych, innym sposobem na tłumienia w wentylacji jest ułożenie izolacji akustycznej w środku kanałów prostokątnych.