• 14 July 2024

Jak prawidłowo siedzieć przy komputerze?

Co raz częściej podczas wykonywania zadań służbowych korzystamy z komputerów. Długie godziny spędzone przed komputerem mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie w konsekwencji powodując wady postawy i wzroku.

Dlatego aby być w pełni sił i uchronić się przed poważnymi wadami wzroku i postawy, należy przestrzegać zasad prawidłowego siedzenia i ustawienia ekranu monitora w trakcie codziennej pracy.

Cechy prawidłowego fotela do pracy – kąt nachylenia oparcia

Najlepszym siedzeniem wydaje się być fotel z regulacją pozycji oraz na kółkach, które umożliwiają obrót o 360 stopni. Ponadto powinien posiadać, takie funkcje jak:

  • możliwość regulacji wysokości siedzenia w zakresie od 40 cm do 75 centymetrów, licząc od podłogi;

  • kąt nachylenia oparcia powinien być możliwy w zakresie 5 stopni do przodu i 30 stopni do tyłu.

Regulacja wysokości oparcia oraz prawidłowy kąt nachylenia oparcia jest ważny, ale równie ważne jest prawidłowe wyprofilowanie siedzenia oraz oparcia, które będzie dostosowane do wygięcia kręgosłupa i ud.
W dalszej części artykułu odpowiemy na pytanie, jaka powinna być prawidłowa odległość monitora od oczu.

Prawidłowe ustawienie monitora – odległość monitora od oczu

Odległość monitora od oczu powinna być w przedziale od 40 cm do 75 cm. Najbardziej optymalna i zalecana odległość monitora od oczu powinna wynosić 50 cm. Należy pamiętać, że górna krawędź monitora powinna być na wysokości oczu. W sytuacji gdy z komputera korzysta kilka osób, albo gdy pracujemy przy nim bardzo długo, to komputer powinien mieć funkcję umożliwiającą zmianę regulacji wskości ustawienia monitora.