• 14 July 2024

Ile pieniędzy potrzebuje Polak?

Główny Urząd Statystyczny podaje, że średnie wynagrodzenie to prawie 5 tysięcy złotych. Jaka jest reakcja Polaków na taki komunikat? Większość puka się w głowy twierdząc, że kwoty są nierealne, a rzeczywiste średnie wynagrodzenie jest zdecydowanie niższe.

Ile tak naprawdę wystarczy przeciętnemu Polakowi do życia? Sprawą postanowił zająć się CBOS, który w badaniu sprawdził, ile potrzeba na dostatnie życie.

Średnie wynagrodzenie – dlaczego wygląda na zawyżone?

Dane GUS są poprawne, nie ma co do tego wątpliwości. Jest tylko jedno „ale”. Sposób, w jaki GUS kalkuluje średnie wynagrodzenie. Bierze on do swoich wyliczeń sektor przedsiębiorstw, czyli firmy zatrudniające co najmniej 10 osób. Taki sposób pomiaru średniego wynagrodzenia powoduje, że wykluczone są najmniejsze firmy, w których zarabia się najmniej. W efekcie średnia jest nieco zawyżona. Po drugie, GUS podaje kwotę brutto. W przybliżeniu kwota netto od 5000 zł brutto, to około 3550 zł. Kwota brzmiąca realnie.

Ile pieniędzy potrzebuje Polak na dostatnie życie?

CBOS przeprowadził wśród Polaków badania, próbując określić, ile wynosi minimum socjalne, a jaka kwota wystarczy na dostatnie życie.

Ile pieniędzy potrzebuje Polak?

Z badania wynika, że w przypadku gospodarstwa jednoosobowego do przeżycia potrzebna jest kwota 2850 zł miesięcznie. Aby żyć dostatnie, potrzeba aż 3954 zł, czyli więcej, niż wynosi średnia krajowa!

W przypadku małżeństw bezdzietnych minimum socjalne to 2401 zł na osobę, a do dostatniego życia potrzebne jest 3142 zł na osobę. Kwoty nieco niższe, niż w przypadku gospodarstw jednoosobowych, co nie powinno dziwić – koszty stałe dzielą się na dwie osoby.

W przypadku większych gospodarstw – rodzice z jednym lub dwójką dzieci, zapotrzebowanie jest podobne jak w przypadku małżeństw bezdzietnych.

Wniosek płynący z badania CBOS jest prosty. Do dostatniego życia potrzebna jest kwota około 3100 zł na osobę. W przypadku czteroosobowej rodziny mówimy o kwocie ponad 12000 zł. Sporo, jak na polskie warunki.