• 14 July 2024

Domowe sposoby na katar sienny

Alergie i różnej maści uczulenia najbardziej doskwierają na wiosnę, kiedy to za oknem na masową skalę zaczynają pylić rośliny. Jednak są takie alergie, które mogą dawać się we znaki przez cały rok.

Zaliczają się do nich głównie uczulenia kontaktowe – na przykład na kurz czy sierść zwierzaków. Warto zadać sobie pytanie czy istnieją jakieś domowe sposoby na katar sienny?

Uporczywa alergia – unikanie alergenów

Chyba najskuteczniejszym sposobem na to, aby alergia ustąpiła jest wyeliminowanie ze swojego środowiska alergenów. W przypadku zwierzęcej sierści czy kurzu – będzie to wymagało codziennego dokładnego sprzątania pomieszczeń. Sprawa komplikuje się nieco bardziej w przypadku kataru siennego i uczulenia na pyłki. W takich przypadkach trzeba sięgnąć do bardziej specjalistycznych działań.

Domowe sposoby na katar sienny

Zioła na katar sienny

W przypadku gdy alergia nie jest zbytnio nasilona można zamiast farmaceutyków posiadających szereg skutków ubocznych sięgnąć po znane i popularne zioła. Warto na stałe wprowadzić do swojej kuchni czarnuszkę, imbir czy kurkumę. Zioła regulują wydzielanie histaminy. To właśnie ten związek jest odpowiedzialny za reakcje uczuleniowe.

Inhalacje na zatkane drogi oddechowe

Doskonałym domowym sposobem na udrożnienie dróg oddechowych są inhalacje. Można je wykonywać przy pomocy specjalnego urządzenia, jednak wystarczy też metoda tradycyjna, a mianowicie garnek z gorącą wodą i ręcznik. Należy pamiętać o tym, że po gorącej inhalacji nie można przez jakiś czas wychodzić na zewnątrz, bo można nabawić się stanu zapalnego w zatokach.