• 24 May 2024

Co jest dobre na kaca?

Nadmierne spożycie alkoholu powoduje zaburzenia pamięci, reagowania, i świadomości. Następnego dnia występuje kac, czyli objawy takie jak zawroty i ból głowy, osłabienie, nudności oraz odwodnienie. Każdy z nas inaczej reaguje na alkohol, a jest to zależne od płci, wieku i masy ciała.

Sposoby na kaca

Pierwsze z nich to działania prewencyjne, które należy wykonywać przed, lub podczas picia alkoholu. Przed przystąpieniem do spożycia alkoholu warto zjeść posiłek zawierający dużo tłuszczy i białek, a dzięki temu spowolnimy wchłanianie alkoholu do organizmu. Należy pić dużo wody, aby nasz organizm się nie odwodnił. Ważne jest spożycie kiszonki, lub cytrusów, ponieważ zawarta w nich witamina C zwiększa metabolizm alkoholu w organizmie. Przykładowo podczas picia, można wybrać takie zakąski jak kiszonki w postaci ogórka kiszonego lub sok z cytrusów świeżo wyciskany. Jednak przy dużej ilości spożytego alkoholu, nawet te działania nie są w stanie wyeliminować objawów kaca. Mogą jedynie je zminimalizować

Co jest dobre na kaca?

Lekarstwo na kaca

W przypadku, gdy działania prewencyjne nie przyniosły oczekiwanych efektów, warto sięgnąć po leki dostępne w aptekach. Najczęściej są to preparaty w formie saszetek do rozpuszczania w wodzie , które zawierają elektrolity, glukozę, oraz substancje pomagające usuwać toksyny z organizmu. W tym wypadku toksyną jest alkohol. Substancje tego typu pomogą z wymiotami, osłabieniem, i nawodnią organizm. W przypadku silnego bólu głowy warto sięgnąć po leki przeciwbólowe zawierające ibuprofen, paracetamol, lub kwas acetylosalicylowy.