• 9 September 2024

Architektura wnętrz – Home Design, Wnętrza Publiczne, Projektowanie wystaw. Studia i perspektywy zawodowe

Home Design

Obserwowany od pewnego czasu boom budowlany jest doskonałym momentem na wybór kierunków studiów, które są związane z architekturą. W grę wchodzą nie tylko studia stricte budowlano – inżynieryjne, ale także te, które skupiają się na wykończeniu i aranżacji wnętrz. Coraz częściej bowiem projektowanie wnętrz, zarówno tych publicznych, jak i prywatnych, zostaje zlecone profesjonalistom.

Jak zostać architektem wnętrz?

Ciągle rosnące nakłady na inwestycje budowlane sprawiają, że dużą popularnością cieszą się usługi związane z przystosowaniem surowych pomieszczeń do wysokich wymagań i potrzeb estetycznych właścicieli. To świetny moment dla wszystkich specjalistów od aranżacji wnętrz, którzy nie mogą narzekać na brak pracy. Jak trafić do tego grona i zadbać o swój przyszły status zawodowy?

Rozwiązaniem jest wybór odpowiednich studiów takich jak architektura wnętrz, czyli kierunek, który przygotowuje do wykonywania tego typu zawodu. W ramach ścieżki kształcenia dostępnych jest wiele specjalności, np.Home Design, Projektowanie wystaw czy Wnętrza Publiczne, odzwierciedlających różne zakresy przyszłych wyzwań zawodowych i uwzględniających ukierunkowanie kandydatów na studia.

Home Design

Boom na wystrój wnętrz

Wybór studiów z dziedziny architektury wnętrz to w obecnych warunkach rynkowych strzał w dziesiątkę, skąd jednak tak duże zapotrzebowania na specjalistów tego typu?

Powodów, dla których zatrudnianie specjalisty od aranżacji wnętrz cieszy się cięgle rosnącą popularnością, jest przynajmniej kilka, dwa jednak wydają się najważniejsze. Po pierwsze, okazuje się, że bardzo często sprawnie zaprojektowana przez architekta wnętrz przestrzeń jest nie tylko tańsza w urządzeniu, ale także bardziej praktyczna, co przekłada się na zadowolenie właścicieli nieruchomości przez wiele długich lat. Za zatrudnieniem specjalisty tego typu przemawia także stosunkowo niewielki koszt zatrudnienia projektanta w skali całej inwestycji, który może przynieść jednak spektakularne efekty wizualne, a ostatecznie wpłynąć również na decyzje o zakupie danego lokalu, jeśli ten nie jest przeznaczony do użytku własnego.

Po drugie, przy dużych inwestycjach architekt wnętrz jest dzisiaj niezbędnym członkiem zespołu. Wysokometrażowe inwestycje realizowane są zgodnie z długoterminowym planem uwzględniającym maksymalnie szeroki zespół czynników, wśród których znajdują się również rozkład pomieszczeń czy ich przewidziane wyposażenie. Wiele z tych decyzji leży w obrębie kompetencji architekta wnętrz. Nie dziwi więc fakt, że specjaliści w tej dziedzinie chętnie są zatrudniani przez firmy deweloperskie.

Jaką specjalność wybrać?

Wybór kierunku studiów związanego z architekturą wnętrz to świetna decyzja, która wymaga jednak jeszcze pewnego ukierunkowania. Świeżo upieczeni studenci stają bowiem przed koniecznością wyboru specjalności, która w pewien sposób determinuje drogę ich przyszłej kariery zawodowej.

Selekcja konkretnych specjalności pozwala skupić się na określonym obszarze działania. W przypadku Home Design będzie to projektowanie wnętrz mieszkalnych. Wnętrza publiczne to aranżacja przestrzeni użytkowej, dostępnej dla dużej liczby osób. Natomiast Projektowanie wystaw to praca przy organizacji targów czy ekspozycji marketingowych, idealna dla osób związanych z branżami sprzedażowymi.

Konieczność określenia specjalności nie oznacza jednak braku możliwości innych działań. Kierunek przygotowuje bowiem, w swojej podstawowej ofercie programowej, do realizacji różnego rodzaju projektów, z zastosowaniem najnowocześniejszych narzędzi dostępnych na rynku wraz z kompleksowym zapleczem teoretycznym i praktycznym. Student zyskuje więc szeroką wiedzę obejmującą różne dziedziny wiedzy związane z aranżacją i wykończeniem przestrzeni. Poznaje podstawy technik budowlanych, tajniki rysunku, uczy się obsługiwać programy do projektowania graficznego. Absolwent świetnie orientuje się również w najnowszych trendach, materiałach i technikach aranżacyjnych. Dzięki tak szerokiemu zasobowi merytorycznemu osoba decydująca się na studiowanie architektury wnętrz świetnie odnajdzie się na rynku pracy, nawet jeśli początkowy wybór specjalności okaże się nieodpowiedni pod względem oczekiwań i predyspozycji zawodowych.