• 22 November 2024

Zanieczyszczenia sprężonego powietrza – przyczyny i przeciwdziałanie

sprężarki w Air-Com.pl

Powszechne użytkowanie sprężarek w przemyśle, warsztatach, czy obiektach instytucjonalnych wynika głównie z takich czynników, jak niskie koszty pracy, ekologiczność oraz wydajność. Jednak nie sposób mówić o funkcjonalnej sprężarce, jeśli sprężone powietrze jest zanieczyszczone. Dlaczego sprężone powietrze ulega zanieczyszczeniu, jak z nim walczyć oraz dlaczego jest to istotne?

Źródła zanieczyszczeń

Najczęściej spotykane sprężarki przemysłowe, jak i te stosowane poza fabrykami, to urządzenia pobierające powietrze z zewnątrz. Zasysają one niezbędną ilość powietrza, aby następnie poddać je sprężeniu. Niestety jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy, pozostawia wiele do życzenia. Obecne są w nim szkodliwe pyły, duże ilości kurzu, bakterie, wirusy oraz rozmaite specyficzne zanieczyszczenia. Ponadto, jakość sprężonego powietrza obniżają również niektóre substancje niezbędne dla prawidłowej pracy urządzenia. Chodzi tu głównie o olej, który w wielu sprężarkach odpowiada za chłodzenie podzespołów. Najwyższej jakości sprężarki olejowe cechują się pełną szczelnością, dzięki której olej, ani żadne smary nie przenikają do zgromadzonego powietrza. Niestety, wiele urządzeń dostępnych na rynku nie spełnia najwyższych standardów.

sprężarki w Air-Com.pl

Dlaczego zanieczyszczenie to problem?

Nie ma wątpliwości, że w sprężonym powietrzu pojawiają się zanieczyszczenia, jednak czy w ogóle należy się tym przejmować? W niektórych przypadkach nie ma to większego znaczenia, o ile poziom zanieczyszczeń nie jest skrajnie wysoki. Jeżeli powietrze wykorzystuje się w celu umożliwienia pracy maszynom produkcyjnym czy narzędziom warsztatowym, zwykle powietrze zanieczyszczone w stopniu nie większym, niż powietrze, którym oddychamy na co dzień, nie stanowi żadnej przeszkody. Należy jednak mieć na uwadze, że sprężarki wykorzystywane są również w przemyśle spożywczym czy medycznym. Mało tego, wiele urządzeń medycznych wykorzystywanych w szpitalach zasilanych jest przy użyciu sprężarki dostarczającej powietrze, z którym pacjenci mają później bezpośredni kontakt. W powyższych przypadkach zanieczyszczenia stanowią realne zagrożenie dla ludzi.

Jak uzyskać czyste powietrze sprężone?

Podstawowym zabiegiem, mającym na celu oczyszczenie powietrza, jest montaż filtra w sprężarce. Przed zakupem konkretnego urządzenia warto sprawdzić parametry filtra, upewniając się co do jego skuteczności. Najlepsze filtry zapewniają niemal całkowite oczyszczenie, choć w sytuacjach zapotrzebowania na powietrze w 100% wolne od zanieczyszczeń mogą okazać się niewystarczające ze względu na niską skuteczność względem zanieczyszczeń wewnętrznych (olej, smar). W takich przypadkach stosuje się sprężarki bezolejowe najnowszych generacji,  które w połączeniu z filtrami gwarantują pełną ochronę przed zanieczyszczeniami pochodzenia zewnętrznego oraz wewnętrznego. Urządzenia tego typu oferuje m.in. firma Air-com. Sprężarki w Air-com.pl to urządzenia sprawdzone pod względem jakości oraz bezpieczeństwa użytkowania w każdych warunkach.