Wykorzystanie bloczków betonowych w budowie fundamentów
Bloczki betonowe znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie indywidualnym. Jednym z popularnych, a jednocześnie nowoczesnych sposobów wykorzystania bloczków betonowych w budownictwie jest wykonywanie z nich ścian fundamentowych. To innowacyjne rozwiązanie przyczynia się do przyspieszenia i ułatwienia prac budowlanych, dlatego jest docenianie przez coraz większą liczbę inwestorów i wykonawców.
Bloczek betonowy – czym się charakteryzuje?
Bloczek betonowy jest to prefabrykowany element betonowy charakteryzujący się wysoką wytrzymałością oraz prostotą montażu. Wysokie parametry izolacyjne czynią z niego odpowiedni element do budowy takich elementów jak wspominane wcześniej ściany fundamentowe, czy też ściany piwnic. Bloczek betonowy może być też stosowany do budowy najniższej części przegród nośnych, a także różnego rodzaju podmurówek ogrodzeniowych. Dzięki dużej wytrzymałości bloczki betonowe są w stanie unieść ciężar całego budynku, dzięki czemu mogą być stosowane do szybkiego i wygodnego wznoszenia fundamentów. Co więcej, beton, z którego produkuje się bloczki, charakteryzuje się odpornością na działanie wilgoci, czynników pogodowych, a także wysokich temperatur, a nawet ognia.
Jak wygląda proces budowania fundamentów z bloczków betonowych?
W przeciwieństwie do tradycyjnych lanych ław fundamentowych, w przypadku bloczków betonowych nie ma konieczności oczekiwania na ich wyschnięcie, a także nie są konieczne zabiegi takie jak podlewanie ław w okresie schnięcia. Budując mur z bloczków fundamentowych, używana jest klasyczna zaprawa cementowa. Najistotniejszą kwestią jest precyzja ułożenia pierwszej warstwy, która zagwarantuje wytrzymałość całej konstrukcji. Murowanie fundamentów z bloczków betonowych zaczyna się od narożników, ważne, aby poziom każdej kolejnej warstwy sprawdzać za pomocą poziomicy lub niwelatora. Należy również zwrócić uwagę na równość spoin, a także precyzyjne wypełnianie. W przypadku ścian krzyżujących się konieczne jest odpowiednie ich powiązanie, za pomocą wzajemnego przemurowania.