• 21 November 2024

Nosówka i inne psie choroby, którym zapobiegają szczepienia

nosówka u psa

Wielu chorobom, wobec których kiedyś lekarze byli bezradni, można dzisiaj zapobiegać. Wszystko dzięki szczepionkom, aplikowanym w młodym wieku pacjentów. Dotyczy to nie tylko ludzi, ale również zwierząt, w tym psów. Chcąc zadbać o zdrowie psa, koniecznie należy go zaszczepić i to już w wieku szczenięcym. Jedną z najgroźniejszych psich chorób, którym zapobiega pierwsze szczepienie szczeniaka, jest nosówka. Co warto wiedzieć o tej chorobie oraz o szczepieniach szczeniaka? Kiedy należy je przeprowadzić?

Nosówka u psa –– ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia

Kiedyś, gdy nie istniały jeszcze szczepienia dla psów, nosówka dziesiątkowała te zwierzęta. Jest to choroba wirusowa, która atakuje różne części organizmu. Wirus, po przedostaniu się do organizmu psa intensywnie namnaża się we krwi. W tym czasie najczęściej występuje przede wszystkim gorączka, czasami może jej towarzyszyć również osłabienie. Później, w zależności od postaci choroby, mogą rozwijać się różne objawy. Często występują: ropienie z oczu i nosa, wymioty, kaszel, ogólne osłabienie, pęcherze na różnych częściach ciała, biegunka oraz ropa i krew w kale.

choroby psów - nosówka

W przypadku nosówki u psa często okazuje się nie być pomocna. Weterynarz może podać surowicę odpornościową, jednak jest ona skuteczna tylko w bardzo wczesnym stadium choroby. Później leczenie odbywa się tylko objawowo i rzadko prowadzi do wyzdrowienia psa. Dlatego tak ważne jest pierwsze szczepienie szczeniaka oraz jego powtórzenie.

Szczepienie szczeniaka –– kiedy i na co?

Odpowiedź na pytanie, kiedy pierwsze szczepienie szczeniaka, nie jest oczywista. Najczęściej odbywa się to maksymalnie kilka tygodni po narodzinach psa, niemniej powinno być uzależnione od jego stanu zdrowia. Natomiast następne szczepienie wskazane jest około 9. tygodnia życia zwierzęcia.

Podczas pierwszego szczepienia szczeniaka zwierzę zostaje uodpornione m.in. na wspomnianą nosówkę, ale również m.in. na chorobę Rubartha i parainfluenzę. Warto podkreślić, że ważne jest powtórzenie szczepienia po 3-7 tygodniach od pierwszego szczepienia. Ponadto z zalecenia weterynarzy, jak również z obowiązku prawnego, pomiędzy 6-9. miesiącem życia psa obowiązkowe jest zaszczepienie go przeciwko wściekliźnie.