• 21 November 2024

Elektrownie słoneczne – symbioza nowoczesnej technologii z energią słoneczną starą jak Świat!

panele słoneczne

Pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii to temat, który staje się modny wśród coraz szerszego grona naszej populacji. Możliwość uzyskania znacznych oszczędności, przy jednoczesnym zadbaniu o środowisko wydają się być niebywale kuszące. Na czym polega ta cała domowa elektrownia słoneczna i czy jest to rozwiązanie dobre dla każdego?

Energia elektryczna za darmo! Czy to w ogóle możliwe?

Biorąc pod uwagę ogrom sprzętów podłączanych każdego dnia do sieci elektrycznej, któż nie chciałby nie płacić rachunków za prąd i chociaż początkowe koszty zakupu i montażu instalacji paneli fotowoltaicznych nie należą do najmniejszych, to jednak powyższa inwestycja stosunkowo szybko może się nam zwrócić! Zwłaszcza jeśli weźmiemy udział w atrakcyjnych projektach dofinansowań!

inwertery solarne

Z czego składa się domowa elektrownia słoneczna?

Pierwszym i najbardziej rzucającym się w oczy elementem instalacji fotowoltaicznej są panele słoneczne polikrystaliczne bądź monokrystaliczne, różniące się technologią produkcji, wydajnością, mocą i skutecznością. Głównym ich zadaniem jest pochłanianie elementarnych cząstek światła, czyli fotonów i przetwarzanie ich w prąd stały, który przez przewód trafia do inwertera fotowoltaicznego. Zadaniem wspominanego inwertera solarnego, nazywanego inaczej falownikiem jest przetworzenie prądu stałego w prąd zmienny, tak więc jest on bez wątpienia najważniejszym elementem całej instalacji fotowoltaicznej. W elektrowni fotowoltaicznej nie może zabraknąć także dwukierunkowego licznika energii, obliczającego zużytą i zmagazynowaną energię.

Inwertery słoneczne – sercem i mózgiem elektrowni fotowoltaicznych

Współcześnie oferowane inwertery fotowoltaiczne spełniają także szereg dodatkowych funkcji i odpowiadają za najwyższą wydajność całego systemu. Ponadto, dzięki możliwości ich zintegrowania z pozostałymi podzespołami, zdalne monitorowanie całej instalacji i zarządzanie przesyłaniem energii do sieci stało się realne i banalnie proste w obsłudze. Wybór falownika zależy od konkretnych potrzeb i do użytku domowego, a także w niewielkich firmach i instytucjach, najczęściej polecane są kompaktowe i lekkie falowniki jednofazowe charakteryzujące się wysoką sprawnością oraz łatwym montażem i obsługą. W przypadku większych zakładów produkcyjnych czy w przemyśle budowlanym niezbędne są wysokosprawne, odporne na niekorzystne warunki zewnętrzne urządzenia, jakimi są falowniki fotowoltaiczne trójfazowe. Niezależnie od typu, każdy z inwerterów solarnych składa się z najwyższej jakości prostownika, kondensatorów, tranzystorów, układu sterowania i zabezpieczeń.

Patrząc na obecne światowe trendy możemy być przekonani, iż na przełomie najbliższych lat będziemy mieć coraz powszechniejszy dostęp do innowacyjnych, wydajnych, niezawodnych i trwałych technologii pozwalających na pozyskanie prądu elektrycznego z alternatywnych źródeł energii.