Czym jest łokieć tenisisty?
Łokieć tenisisty to schorzenie, które często doskwiera wielu ludzi. Bardzo często jest kojarzony z przeciążeniem łokcia u tenisistów. Jednak choroba ta miłośników tenisa dotyka jedynie w 10%. Dolegliwości związane z nadwyrężeniem okolicy łokcia pojawiają się głównie u informatyków, pracowników technicznych i biurowych, u których uznawana jest za chorobę zawodową.
Łokieć tenisisty
Łokieć tenisisty to stan zapalny nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Wywołane jest ono przewlekłymi przeciążeniami oraz mikro urazami, które są wynikiem ciągle powtarzających się tych samych ruchów każdego dnia. Zmiany zachodzące podczas choroby, powodują niszczenie oraz rozrywanie nie tylko włókien ścięgien prostowników nadgarstka, ale także i chrząstki zlokalizowanej w miejscu przyczepu tegoż ścięgna do bocznego nadkłykcia kości ramiennej.
Przyczyny choroby
Główną przyczyną występowania tego schorzenia są długotrwałe przeciążenia mięśni, które z czasem doprowadzają do powstania stanów zapalnych. Choroba może być także wynikiem zbyt małego obciążenia ręki oraz małej aktywności fizycznej, które prowadzą do osłabienia siły oraz zaniku mięśni. Łokieć tenisisty może powstać w skutek uciśnięcia gałązki nerwu promieniowego łukowatym pasmem tkanki łącznej, które przechodzi nad nim.
Objawy schorzenia
Łokieć tenisisty objawia się głównie bólem, który rozchodzi się po bocznej stronie stawu łokciowego. Pojawia się on przeważnie podczas chwytania i ściskania przedmiotów, zaciskania dłoni, nawracania oraz odwracania przedramienia bądź prostowania czy obracania nadgarstka. Osłabiona jest siła uchwytu, a ręka szybciej się męczy. Bardzo często występuje poranna sztywność w łokciu, niekiedy obrzęk.
Jak można leczyć? Leczenie pacjenta zależne jest od fazy choroby oraz stopnia nasilenia wszelkich dolegliwości. W przypadku wystąpienia bardzo mocno nasilonych dolegliwości (faza ostra) należy chorą kończynę unieruchomić ortezą bądź opatrunkiem gipsowym. Ponadto podawane są leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Jeżeli u pacjenta występują lżejsze symptomy, wówczas zalecane są masaże i zabiegi rehabilitacyjne oraz noszenie specjalistycznej opaski na łokieć tenisisty.
You must be logged in to post a comment.